logo_warszawa pamięta

Akcja społeczna „Warszawa pamięta o swoich bohaterach” trwa! W inicjatywę zaangażował się również Koneser.

Akcja „Warszawa pamięta o swoich bohaterach” to oddolna inicjatywa społeczna, zainaugurowana przez Rafała Szczepańskiego, wiceprezesa BBI Development współwłaściciela Centrum Praskiego Koneser, 3 lipca 2017 roku, przy Placu Krasińskich w Warszawie, w towarzystwie członków zarządu Związku Powstańców Warszawskich. Jej celem jest rewitalizacja 160 tablic autorstwa Karola Tchorka, upamiętniających miejsca walki i męczeństwa z czasów II wojny światowej, zlokalizowanych na terenie Warszawy.Na początku lipca jej autor przedstawił treść petycji do Władz Miasta, w której pojawiają się postulaty konieczności konserwacji wszystkich tablic i zaaranżowania ich otoczenia, odtworzenie tych tablic, które usunięto, oznakowanie nowymi tablicami innych miejsc pamięci, wskazanych na podstawie aktualnej wiedzy historycznej, a także uruchomienie przez Miasto strony internetowej i aplikacji, które byłyby przewodnikiem po tym, wyjątkowym na skalę światową, dziedzictwie kulturowym.

31 lipca na Zamku Królewskim w Warszawie, Rafał Szczepański – pomysłodawca akcji społecznej „Warszawa pamięta o swoich bohaterach”, przekazał Ewie Malinowskiej-Grupińskiej, Przewodniczącej Rady m.st. Warszawy petycję, której towarzyszyło 5350 podpisów mieszkańców stolicy, wyrażających w ten sposób poparcie dla inicjatywy. Od momentu złożenia dokumentów, Władze mają 3 miesiące na podjęcie decyzji w tej sprawie.

Wierzę w drzemiący w nas potencjał społeczny, dlatego wspólnie musimy zająć się problemem zaniedbanych pomników historii. Zabiegam o to, by Rada Miasta przyjęła plan działania oraz zapewniła budżet, który pozwoli na konserwację wszystkich tablic Tchorka. Wszystko po to, by 1 sierpnia 2018 roku móc powiedzieć, że kombatanci i bohaterowie wojenni otrzymali godny hołd w postaci odnowionych pomników, należycie podkreślających ich odwagę oraz męstwo. Jako reprezentanci kolejnych pokoleń musimy zrobić wszystko, by pamięć o miejscach tak ważnych dla naszej tożsamości była pielęgnowana – podsumowuje Rafał Szczepański, inicjator akcji ‘Warszawa pamięta o swoich bohaterach”.

Juvenes-Projekt, spółka odpowiedzialna za projekt Centrum Praskiego Koneser, wsparła logistycznie zbiórkę podpisów.

Podpisy wyrażające wsparcie dla inicjatywy można składać nadal, do 2 października 2017 roku. Wszystkie informacje na temat akcji „Warszawa pamięta o swoich bohaterach” zamieszczone są na Facebooku, na profilu Rafała Szczepańskiego, pod adresem www.facebook.com/rafalszczepanski.warszawa

Zachęcamy do włączenia się do akcji już dziś. Udowodnijmy, że Warszawa pamięta o swoich bohaterach!

 

Zobacz również

blog comments powered by Disqus