57484fcdf1609_o,size,969x565,q,71,h,fc309b

Ciekawe rozwiązania dla pieszych i rowerzystów w Polsce – gdzie ich szukać?

Niedawno pisaliśmy o najciekawszych realizacjach kładek pieszo-rowerowych na świecie. Od lat trend ten jest niezwykle popularny, a niektóre inwestycje zachwycają oryginalną architekturą oraz skalą. Tym razem postanowiliśmy przenieść się na rodzime podwórko. Biorąc pod uwagę, że coraz więcej Polaków przesiada się na rower, nie dziwi fakt kolejnych pomysłów na budowę mostów. Oczywiście sytuacja zmienia się powoli, ale już teraz w Polsce możemy znaleźć innowacyjne projekty w tej dziedzinie. Postanowiliśmy je przybliżyć. Jednocześnie przypominamy, że już niebawem będziemy mogli cieszyć się powstaniem kładki pieszo-rowerowej w Warszawie.

Kładka Ojca Bernatka

Otwarta w 2010 r. przeprawa dla pieszych i rowerzystów znajduje się nad Wisłą i łączy Kazimierz z Podgórzem. Jej projekt powstał w Autorskiej Pracowni Projektowo-Plastycznej prof. Andrzeja Gettera. Konstrukcja ma formę stalowego łuku, do którego podwieszone zostały dwa pomosty, osobne dla pieszych i rowerzystów.

Ścieżka rowerowa w Lidzbarku Warmińskim

Chociaż inwestycja w Lidzbarku nie jest kładką, zasługuje na uwagę ze względu na innowacyjność w projektowaniu rozwiązań dedykowanych rowerzystom. Nawierzchnia ścieżki rowerowej po zmroku zaczyna emitować niebieskie światło bez konieczności podłączenia dodatkowego zasilania. Dzieje się tak, dzięki pokryciu trasy rowerowej kruszywem o właściwościach luminescencyjnych. Ścieżka w trakcie dnia pochłania energię, a w ciągu nocy emituje niebieskie światło – skumulowanej energii starcza na 10 godzin oświetlenia trasy. Tę technologię opracowano w pruszkowskim laboratorium TPA. Wybudowany odcinek ścieżki o długości 100 metrów ma charakter testowy. Teraz będzie obserwowany pod względem zachowania w różnych warunkach pogodowych i trwałości.

Zobacz również

blog comments powered by Disqus