03_big

Co dalej z Bazarem Różyckiego?

Bazar Różyckiego ma ponadstuletnią tradycję, założył go w 1874 r. Julian Różycki. Symbolem targowiska przez lata był kiosk w kształcie gigantycznego syfonu. Szczyt popularności jarmark przeżywał przed II wojną i w PRL-u. Jego modernizacja jest wpisana do programu rewitalizacji Pragi.

Spadkobiercy założyciela, którzy przez 25 lat starali się o odzyskanie działki, planują otwarcie w tym miejscu nowoczesnego centrum handlowego. Na zaprezentowanych wizualizacjach widać dwupiętrowy obiekt z wewnętrznym atrium, nakryty szklanym dachem. Jest on niemal całkowicie schowany pod ziemią. Ponad powierzchnię gruntu wystawałby tylko szklany dach. Oprócz centrum handlowego powstałyby jeszcze trzy dopuszczone planem budynki w pierzejach Ząbkowskiej, Brzeskiej i Targowej. Ulokowane w nich zostałyby biura, aparthotel i budynek mieszkalny.

Marcin Widawski, praprawnuk Juliana opowiada o inwestycji: Na pierwszym podziemnym piętrze zaplanowaliśmy wielki foodcourt, z dużym naciskiem na kuchnię żydowską. Piętro niżej byłyby sklepy. Nie chcemy placówek sieciowych, zależy nam na ekskluzywności rozumianej jako limitowana oferta. Elementem wystroju byłby syfon, zaplanowaliśmy też miejsce na coś, co nazwaliśmy multiplastikonem, w którym prezentowana byłaby historia bazaru.

Pomysł spadkobierców diametralnie różni się od koncepcji władz miejskich, które zaproponowały pozostawienie pierwotnej funkcji bazaru. Aleksandra Wasilkowska przygotowała projekt targowiska, z nowoczesnymi budkami.

Aktualnie trwają prace nad planem zagospodarowania. W kolejnym etapie, Władze planują rozmowy ze spadkobiercami. Co stanie się z najbardziej rozpoznawalnym warszawskim bazarem? O jego losach na pewno będziemy jeszcze informować!

 

Zobacz również

blog comments powered by Disqus