498492_1533531022

Co kozy i owce robią przy moście Gdańskim?

Na jedną z wysepek na Wiśle przy moście Gdańskim ponownie zawitały owce i kozy. Powierzono im bardzo ważne zadanie. Muszą usunąć, czyli zjeść, część roślinności znajdującej się na tym terenie. Wszystko to po, aby chronić ptaki. Mewy, rybitwy i sieweczki. Zwierzęta zostaną na wyspie aż do zimy. 

Kozy i owce należą do dagestańskiego uchodźcy, który hoduje je na granicy Warszawy z Józefowem. Nad wyspę na wysokości Pragi Północ przyjechały na prośbę Zarządu Zieleni, który wynajął owce i kozy jako „żywe kosiarki”. Ich zadanie to ogołocenie wyspy z roślinności, tak żeby mogły na niej gniazdować ptaki rzeczne.

– Kiedy zabezpieczyliśmy teren dla rybitw, mew i sieweczek, pojawił się problem z koszeniem wyspy. Ptaki czują się komfortowo tylko na nisko porośniętej ziemi. Jednak nadwiślańska, żyzna gleba powoduje szybki wzrost chaszczy. Na szczęście kozy i owce są smakoszami pędów drzew, takich jak klon jesionolistny czy robinia akacjowa. Tradycyjny wypas zwierząt gospodarskich pozwala zwolnić proces odrastania wysokich roślin. Szczególnie zależy nam na ograniczeniu gatunków roślin, które naturalnie nie występują w łęgach – mówi Iwona Zwolińska, kierownik Projektu LIFE+ w Zarządzie Zieleni.

Pojawienie się zwierząt nad rzeką niemal w centrum miasta jest częścią projektu organizowanego przez warszawski Zarząd Zieleni w ramach projektu LIFE+, który ma za zadanie chronić ptaki Doliny Środkowej Wisły. Ptaki siewkowe, bo to o nich mowa, lubią żyć w środowiskach o niskiej, roztokowej roślinności. Na takich właśnie terenach zakładają gniazda – niewielkie wgłębienia w piasku – tworząc kolonie lęgowe. Specjalnie dla nich w ramach projektu stworzono sztuczne wyspy – stałe i pływające – na których mogą stosunkowo bezpiecznie przystępować do lęgów. Niestety, roślinność na niej rośnie bardzo szybko i wysoko, dlatego konieczne jest regularne i dokładne jej koszenie.

Zobacz również

blog comments powered by Disqus

Dowiedz się więcej o centrum praskim koneser

Miniatura
Biura
Biura
Miniatura
Handel
Handel
Miniatura
Mieszkania
Mieszkania
Miniatura
Bary i Restauracje
Bary i Restauracje
Miniatura
Centrum Konferencyjno-Eventowe
Centrum Konferencyjno-Eventowe
Miniatura
Muzeum Polskiej Wódki
Muzeum Polskiej Wódki