CO-SLYCHAC-NA-PRADZE_slider-1920x1080

Co słychać na Pradze? Nową wystawę w Muzeum Warszawskiej Pragi warto zwiedzić już dziś!

„Co słychać na Pradze?” to nowa inicjatywa Muzeum Warszawskiej Pragi. Tematem przewodnim ekspozycji jest szeroko rozumiany portret prawobrzeżnej Warszawy. Ale „Co słychać na Pradze?” to wydarzenie niezwykłe i dowód na to, że w odbiorze kultury bariery nie istnieją. Na czym polega jego niezwykłość?  Wszystkich eksponatów można posłuchać, dotknąć i powąchać. Dzięki temu osoby niepełnosprawne mają szansę spróbować inaczej poznać przestrzeń swojego miasta.

Inspiracją do powstania wystawy były internetowe mapy dźwiękowe. Kuratorka ekspozycji Anna Mizikowska jest z wykształcenia i doświadczenia dziennikarzem radiowym. Jak twierdzi: „myśli uszami”. Dostrzega dźwiękowe „tło” miasta, kojarzy miejsca z ich brzmieniem. Chce wiedzieć, co słyszy. Chciałaby, żeby inni – Goście wystawy – spróbowali poznać Pragę z takiej perspektywy. A muzeum to w końcu miejsce, gdzie można wzbogacić dźwięk o związane z nim przedmioty. Dlatego podczas zwiedzania tej wystawy wszystkiego można dotknąć i powąchać.

Jak podkreślają organizatorzy zaproponowany obraz to szkic, ponieważ podczas zwiedzania można go indywidualnie rozwijać, analizować i pogłębiać. Wystawa jest dla wszystkich, bo wzrok nie jest na niej niezbędny. Każdy może się tu czegoś nauczyć: o mieście, o sobie, o innych.

Ekspozycję stworzono przy użyciu narzędzi ułatwiających jej odbiór przez osoby niewidome i niedowidzące. Jest także dostępna dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Wystawa dostępna jest w Muzeum Warszawskiej Pragi, przy ulicy Targowej 50/52 do 15 kwietnia 2018 roku.

 

Zobacz również

blog comments powered by Disqus