465225

Dom pod Syreną – zabytek miejskiej komunikacji na Pradze Północ

„Dom pod Syreną” to budynek dawnej remizy Tramwajów Warszawskich zlokalizowany przy ul. Inżynierskiej 6 na warszawskiej Nowej Pradze. Z powodu charakterystycznej rzeźby nad wejściem, budynek jest właśnie nazywany „Domem pod Syreną”.

W latach 60. XIX wieku wybudowano przy Inżynierskiej drewnianą remizę tramwaju konnego. Otwarto ją 11 grudnia 1866, jednocześnie z otwarciem pierwszej warszawskiej linii tramwajowej łączącej Dworzec Wiedeński z Dworcem Petersburskim. W 1908 roku zajezdnię przystosowano do obsługi tramwajów elektrycznych.

Dzisiejszy murowany budynek został wzniesiony w 1922 roku według projektu Juliusza Dzierżanowskiego. Swoją rolę jako część remizy tramwajów elektrycznych budynek pełnił raptem 3 lata, do marca 1925 roku, kiedy to oddano do użytku nowoczesną zajezdnię na Kawęczyńskiej. Zajezdnię po wyprowadzce tramwajów, przejęły od 1928 roku we władanie autobusy. Zainstalowano podziemne zbiorniki z paliwem, zbudowano też warsztat do napraw. „Nocowało” tutaj 28 pojazdów.

Po II wojnie światowej zajezdnia funkcjonowała jeszcze do końca lat 50. Na przełomie lat 50. i 60. przekształcono ją na budynek mieszkalny. Współcześnie mieści mieszkania komunalne, natomiast dawne garaże w podwórzu funkcjonują jako stacja obsługi pojazdów.

W 2010 roku „Dom pod Syreną” został wpisany do rejestru zabytków, a o ciekawej historii budynku przypomina pamiątkowa tablica.

Zobacz również

blog comments powered by Disqus