z17057386IH,Wizualizacja-Muzeum-Polskiej-Wodki

Historia Konesera zatacza koło, czyli Muzeum Polskiej Wódki już niebawem na Pradze

Nie można wyobrazić sobie bardziej odpowiedniego miejsca na Muzeum Polskiej Wódki niż Koneser. W legendarnej, warszawskiej fabryce alkoholi do końca 2017 powstanie niesamowita ekspozycja, która ma szanse diametralnie zmienić postrzeganie wódki. Znamy szczegóły!

Czy można opowiadać o wódce? Okazuje się, że tak, szczególnie, kiedy jest o czym. Polskie tradycje produkcji tego trunku mają kilkaset lat. W samym Koneserze, gdzie wódka produkowana jest od 1897 roku, powstało kilkanaście marek alkoholi. To właśnie tu stworzono klasyczne kompozycje: Wyborowej na bazie spirytusu wyborowego, której produkcję rozpoczęto w 1927 roku i rok później Luksusowej, zestawianej na spirytusie ziemniaczanym i wody oligoceńskiej, najdroższej wódki na rynku w latach 20tych. W późniejszych latach opracowano recepturę Żubrówki, która destylowana jest na bazie żytniego spirytusu rektyfikowanego, mieszanego z wywarem z turówki wonnej. Prowadzona była również produkcja Żytniówki, która była wyrabiana ze spirytusu żytniego.

Wódka to jednak nie tylko procesy produkcji. Istotne są również tradycja i kultura picia. Bo wódka stanowi od wieków nieodłączny element naszej rzeczywistości, który wpływa na historię i codzienność Polaków. W tym kontekście, powstanie Muzeum Polskiej Wódki, które proponuje nowe spojrzenie na ten trunek, jawi się jako szansa prezentacji naprawdę intersującej części polskiej kultury.

Co znajdziemy w Muzeum Polskiej Wódki? Twórcy pomyśleli niemal o wszystkim! Mamy szansę poznać historię wódki, najważniejsze ośrodki produkcji tego alkoholu i marki. Wizyta w gorzelni przybliży procesy produkcji, a część dedykowana kulturze i sztuce pokaże znaczenie wódki w szerszym kontekście.

Ma być nowocześnie, multimedialnie i oryginalnie. Wrażenie robi już sama ekipa, odpowiedzialna za realizację. Pomysłodawcą miejsca jest Stowarzyszenia Polska Wódka. Projektem zajęła się firma Nizio Design International, studio znane m.in. z aranżacji Muzeum POLIN. Z kolei identyfikację wizualną wystawy i logotyp muzeum zaprojektował Andrzej Pągowski, ikona polskiej szkoły plakatu.

O kolejnych etapach prac będziemy na bieżąco informować!

Zobacz również

blog comments powered by Disqus