z22759649V,Zamkniete-osiedla-i-niszczejace-kamienice--praca-p

Jak będzie wyglądała przyszłość Pragi?

6 grudnia w Centrum Kreatywności Targowa odbyła się debata na temat przyszłości warszawskiej Pragi, w której wzięło udział 7 osób, mających wpływ na przyszłość dzielnicy. Bezpośrednim powodem jej organizacji jest rosnące zainteresowanie tematyką prawej strony Warszawy. Oprócz zintegrowanego systemu rewitalizacji, na który miasto do 2022 roku planuje przeznaczyć niemal 1,5 mld złotych, na Pradze zaczęli inwestować deweloperzy, a analitycy rynku biurowego oceniają ją jako korzystną lokalizację do pracy. Jak można podsumować rozmowy o przyszłości Pragi? Przygotowaliśmy krótką relację.

Adam Lisiecki z Muzeum Warszawskiej Pragi ocenił korzystne ulokowanie Pragi na mapie Warszawy, z perspektywy miejsca do życia i pracy. Jednocześnie podkreślił tendencję policentrycznego rozwoju miasta, którego efektem będzie kształtowanie Pragi, jako dzielnicy samowystarczalnej.

Rafał Szczepański, wiceprezes firmy BBI Development, jednego z właścicieli Centrum Praskiego Koneser ocenił Pragę jako idealną lokalizację na powstanie nowego budynku miejskiego ratusza podkreślając, że w kontekście liczby urzędów aktualnie istnieje duża dysproporcja pomiędzy lewą i prawą stroną Wisły. Szczepański zasugerował również, że Wybrzeże Szczecińskie ma szansę stać się lustrzanym odbiciem Powiśla, a nieograniczony ruchliwą ulicą dostęp do Wisły może mieć pozytywny wpływ na wzrost atrakcyjności Pragi i poziom komfortu życia.

Leszek Wiśniewski – urbanista przypomniał zgromadzonym, że na Pradze zachowała się zwarta struktura tradycyjnego miasta, co jest doskonałym fundamentem do powstania pieszej dzielnicy.

Jednym z najbardziej dyskusyjnych punktów była kwestia organizacji przestrzeni koncentrująca się wokół wygodnej, dostępnej komunikacji miejskiej i szerokimi chodnikami. Równie gorąco potraktowany został temat zmian w obszarze tworzenia nowych osiedli na Pradze, w których z jednej strony należy uwzględnić oczekiwania nowych mieszkańców, a jednocześnie zadbać o integrację przestrzeni z całą dzielnicą. Temat mieszkańców pojawił się również w kontekście planowanych w szerokim zakresie prac rewitalizacyjnych, planowanych na Pradze.

Maria Dąbrowska- Majewska z fundacji Zmiana podkreśliła konieczność uwzględnienia czynnika ludzkiego i zasad szacunku podczas prowadzenia prac remontowych lub przesiedleńczych.

Wszystkie z zaprezentowanych koncepcji pokazały, że Praga to dzielnica o ogromnym potencjale, który przez kilka ostatnich lat pozostał niewykorzystany. Teraz przyszedł czas by ten to nadrobić.

 

 

Zobacz również

blog comments powered by Disqus