313134

Jakie tajemnice kryje drewniany dom przy ul. Środkowej 9?

Nowa Praga powstała w połowie XIX wieku z inicjatywy właściciela tutejszych gruntów Ksawerego Konopackiego. Konopacki w związku z budową Dworca Petersburskiego i połączenia Warszawy z Petersburgiem postanowił podzielić swoją ziemię na działki, które następnie sprzedał pod zabudowę. Jedną z wytyczonych wówczas arterii była ulica Środkowa. Większość jej zabudowy powstała jeszcze przed I wojną światową.

Historyczną perełką na ulicy Środkowej jest drewniany budynek pod numerem 9. Zbudowano go w 1915 r. i przez pewien czas mieścił Sąd Grodzki. W 1934 r. przejęło go prowadzone przez Kazimierza Lisieckiego Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Ulicy, zaś obszerny plac za domem służył do zabaw na świeżym powietrzu. Do 1952 r. mieścił się tam również Polski Czerwony Krzyż. Ciekawostką jest fakt, że jednym z pracowników Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Ulicy była Maria Pilecka, żona Rotmistrza. Realizowała się nie tylko w tej jednej placówce, ale również w innych. Razem z nią, swoje dzieciństwo i życie związali z tym miejscem Zofia i Andrzej – dzieci Rotmistrza, które właśnie w Ognisku podobno znalazły swoje drugie połówki.

Dziś jest siedzibą Zespołu Ognisk Wychowawczych im. Dziadka Lisieckiego. W popularnie nazywanym „Ognisku” znaleźli przytułek mali włóczędzy, gazeciarze, sieroty. Stworzył go Kazimierz Lisiecki nazywany ciepło przez podopiecznych „Dziadkiem”.

Drewniany, parterowy dom z okiennicami wpisany został do rejestru zabytków 15.12.1987 r.


Zobacz również

blog comments powered by Disqus