kladka2-1600x879

Kładka pieszo-rowerowa przez Wisłę coraz bliżej realizacji!

Temat kładki przerzuconej nad Wisłą na osi ulic Karowa – Okrzei to jedna z ważniejszych inicjatyw dedykowanych Pradze. Według ratusza będzie ona współczesną ikoną miasta. Skąd to określenie? Ma to być most 400-metrowy, który przybliży prawobrzeżną Warszawę do lewobrzeżnej i jednocześnie wyróżni się swoją niepowtarzalną architekturą. W planach jest także, aby kładka miała co najmniej sześć metrów szerokości i zawierała punkty widokowe oraz miejsce, w których będzie można schronić się podczas złej pogody. Inwestycja ma kosztować 90 mln zł. 

Za nami kolejny etap projektu. Właśnie upłynął termin składania prac w ramach konkursu architektonicznego. Co ciekawe, aż 40 zespołów z całego świata złożyło swoje projekty!  Zwycięzcę poznamy we wrześniu. Budowa kładki ma rozpocząć się jesienią 2018 roku i zakończyć prawdopodobnie na początku 2020 roku. 

Jak pomysł oceniają władze miejskie?

- Pieszo-rowerowa kładka przez Wisłę zachęci wielu ludzi do zwiedzania Warszawy na rowerze. Ułatwi dostanie się do BUW-u czy Centrum Nauki „Kopernik”, a także na Krakowskie Przedmieście – przekonuje Jacek Grunt-Mejer, rowerzysta i pełnomocnik ratusza ds. rewitalizacji Pragi.

A co kładka oznacza dla Pragi?

Praga Północ z roku na rok staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem. Kolejne inicjatywy takie jak Centrum Praskie Koneser przyciągają kolejnych inwestorów. Otwarta Ząbkowska i ZOO Market, czyli cykl wydarzeń kulturalnych odbywających się przez całe wakacje to atrakcje, które cieszą się zainteresowaniem rzeszy mieszkańców stolicy i turystów. Ułatwienie komunikacji to szansa na promocję Pragi, przybliżenie jej i zwiększenie dostępności najciekawszych miejsc.

Zobacz również

blog comments powered by Disqus