alexey-topolyanskiy-97149-unsplash

Laurka dla Warszawy od Süddeutsche Zeitung, czyli co zachwyciło Niemców w stolicy

Według dziennika Warszawa przypomina Berlin sprzed 10 lat i przyciąga coraz więcej młodych ludzi z całego świata. Bazując na tekście stolica jawi się autorom jako plac zabaw dla młodych twórców, cyfrowych nomadów i weekendowych hedonistów, którzy chcą tanio mieszkać i dobrze się bawić. Co zachwyciło niemieckiego dziennikarza i na jakie atrakcje szczególnie zwrócił uwagę?

Uwagę autora zwrócił styl życia Warszawiaków. Jego zdaniem latem rzuca się w oczy, jak chętnie spędzają oni czas na świeżym powietrzu. Głównym miejscem, do którego ciągną w weekendowe wieczory, są nabrzeża Wisły z licznymi barami. Docenione zostały również liczne inwestycje. Otwarty w 2012 roku i królujący nad praską stroną Wisły nowy Stadion Narodowy symbolizuje, zdaniem „Süddeutsche Zeitung”, obraz nowej Warszawy i stanowi dla przyjezdnych drugi obok Pałacu Kultury i Nauki punkt orientacyjny w mieście. Autor poleca wizytę w muzeach, które pozwalają lepiej zrozumieć historię miasta. Jego zdaniem szczególnie niemieccy turyści powinni odwiedzić „Polin”, by zobaczyć, w jakim stanie niemieckie wojska zostawiły Warszawę: „góry trupów i pola ruin”. Także Muzeum Powstania Warszawskiego opowiada tę historię „w patriotyczny sposób”. Także Pałac Kultury i Nauki wg autora zyskuje nowe oblicze dzięki otaczającym go nowoczesnym wieżowcom.

Docenione zostało również Centrum Praskie Koneser, gdzie „historia spotyka high-tech”

Teren byłej fabryki wódek „Koneser” na Pradze według dziennika przyciąga swoją otwartością międzynarodowe firmy, choć luksusowe lofty dla hipsterów stoją w kontraście do otaczających fabrykę starych kamienic. W „Koneserze” autor tekstu poleca wizytę w Muzeum Polskiej Wódki, które nazywa „hołdem dla narodowego trunku” Polaków. Przykłady starych toastów i reklam z lat siedemdziesiątych podchmielą jego zdaniem nawet tych, którzy nie zdecydują się na degustację alkoholu. Komplementowana jest też kuchnia położonej na terenie obiektu restauracji Zoni, która „wzbogaciłaby gastronomicznie nawet Nowy Jork”.

 

Zobacz również

blog comments powered by Disqus