mapal_ver8

Na Pradze coraz kreatywniej! Co kryje w sobie nazwa Centrum Kreatywności Nowa Praga?

Po otwarciu, we wrześniu 2016 roku, Centrum Kreatywności Targowa 56, wiadomość o kolejnej tego typu inicjatywie, była najlepszym dowodem na umacnianie wizerunku Pragi Północ jako dzielnicy otwartej na innowacje. Fakty mówią same za siebie. Kolejne miejsca skoncentrowane na rozwoju start-upów, siedziba Google Campus w Centrum Praskim Koneser, a ostatnio regularne komentarze ekspertów o rosnącej popularności Pragi jako przestrzeni biurowej wśród firm innowacyjnych.

Zgodnie z zasadą, że podaż rośnie wraz z popytem, z ciekawością przyglądamy się pracom nad Warszawską Przestrzenią Technologiczną – Centrum Kreatywności Nowa Praga. Niedawno zakończył się cykl konsultacji społecznych w związku miejscem, obejmującym zabytkową oficynę zlokalizowaną pod adresem Targowa 80 oraz spaloną zabytkową oficynę na ul. Inżynierskiej 3. Budynki należą do kompleksu dawnych Składów Towarzystwa Akcyjnego Przechowywania i Transportowania Mebli i Towarów A. Wróblewski i S-ka. To przykład architektury użytkowej z początku XX w, w stylu wczesnomodernistycznym, został zbudowany ok. 1910 r, a od 1982 jest wpisany do Rejestru Zabytków.

Jak będzie wyglądać nowa przestrzeń? Już wiemy, że będzie industrialnie. Głównym założeniem Stołecznego Konserwatora Zabytków jest zachowanie jak największej części zabytkowych fragmentów budynków. W przypadku Inżynierskiej wzmocniono mury historycznej oficyny sięgające drugiego piętra, odzyskano również oryginalną cegłę i niektóre elementy konstrukcji, które pozwolą na odtworzenie stanu pierwotnego. W przypadku Targowej 80 zalecono przywrócenie oryginalnego wyglądu elewacji oraz wykonanie drzwi na wzór historycznej stolarki w budynku. Wnętrzom zostanie przywrócony przemysłowy charakter, który w nowej funkcji nada przestrzeni unikatowy charakter, łączący walory historyczne, surowy styl i nowoczesne rozwiązania.

Teraz kilka słów o funkcji nowego centrum kreatywności. Jego głównymi celami ma być promocja i wsparcie rozwój sektora kreatywnego. Co to dokładnie oznacza? Dzięki powstałym pracowniom, powierzchniom wystawienniczym, przestrzeni biurowej i noclegowej, Praga konsekwentnie umacnia swój wizerunek dzielnicy kreatywnej. Zapewniając odpowiednią infrastrukturę, a wraz z nią obszar do dyskusji, promocji i edukacji. Niemałą przestrzeń, bo przewidywana liczba jednorazowych użytkowników to ok. 120 osób w każdym z budynków. Co ważne, w działalności Centrum, Praga chce inwestować w tradycje swojej dzielnicy. Dlatego Centrum Nowa Praga ma w planach wsparcie praskich tradycji rzemieślniczych oraz współpracę z lokalną społecznością zachęcając mieszkańców do aktywnego włączenie się w życie Centrum.

Kiedy będziemy mieli okazję wybrać się do Nowej Pragi? Zgodnie z planami już w 2019 roku. My już nie możemy się doczekać.

 

Zobacz również

blog comments powered by Disqus