Praga

Na spacer po warszawskiej Pradze – do piekarni

Czy wszyscy już wiedzą, że w zeszłym tygodniu Praga zyskała nowy zabytek? 11 marca do  rejestru zostały wpisane frontowe elewacje dawnej piekarni Teodora Rajcherta, mieszczącej się przy Rondzie Wiatraczna.

Teodor Rajchert był znanym mieszkańcem Grochowa. Mimo niemieckiego pochodzenia odmówił podpisania volkslisty, w czasie okupacji przekazywał duże ilości chleba bezpłatnie dla organizacji społecznych, dawał pracę potrzebującym, a także przechowywał dokumenty z archiwum cechu piekarzy, w tym przywileje królów Zygmunta Augusta, Władysława IV i Jana Kazimierza. Sam nie dotrwał końca wojny, zginął w 1944 roku w Międzylesiu podczas nalotu sowieckiego.

Jego piekarnia została wzniesiona w latach 1918-1926 w stylu ceglanej architektury przemysłowej. Mimo że w tym czasie powstawało dużo zakładów, to ten wyróżniała jakość wypiekanego pieczywa oraz nowoczesność linii produkcyjnej. Przed wojną piekarnia Rajcherta była jedyną zmechanizowaną na terenie prawobrzeżnej Warszawy. Niestety, podczas walk we wrześniu 1939 roku nieruchomości uległy znacznym uszkodzeniom; spłonął dach oraz mieszkanie właścicieli. Świadectwem tych zdarzeń jest ślad po pocisku artyleryjskim na elewacji od ulicy Wiatracznej[1].

Po wojnie, dekretem Bieruta, budynek został odebrany właścicielom. Odzyskali go dopiero w 2012 po 22 latach starań! Jednocześnie okazało się, że plany rewitalizacji są zbyt kosztowne dla spadkobierczyni Rajcherta. Dlatego pojawił się pomysł sprzedaży nieruchomości.

Mimo, że budynek piekarni nie posiada wyjątkowych walorów artystycznych, to bez wątpienia stanowi ogromną wartość historyczną dla miasta, szczególnie Pragi i Grochowa. Dobrze, że w końcu została ona zauważona przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Teraz miejmy tylko nadzieję, że stara piekarnia szybko znajdzie nowego właściciela, który zadba o budynek, jego zabytkowe elewacje, przy jednoczesnym poszanowaniu tradycji i historii tego miejsca.

piekarnia

fot. www.twoja-praga.pl


[1]    http://wawalove.pl/Nowy-zabytek-w-Warszawie-a13367

Zobacz również

blog comments powered by Disqus