wisla

Na spacer po warszawskiej Pradze – nad Wisłę

Latem chętnie uciekamy od zgiełku miasta, ruchliwych ulic, dusznych blokowisk i udajemy się do lasu, parku czy nad wodę. Zatłoczoną komunikację miejską oraz samochody bez klimatyzacji zamieniamy przy okazji na rowery lub chodzimy pieszo. Okazuje się, że jest na Pradze miejsce idealne na tego typu wycieczki.

Mowa o Szlaku Golędzinowskim. Jego nazwa pochodzi od osady Golędzinów, o której pierwsze wzmianki pojawiły się już w 138 roku. Założona jako wioska garbarska, z czasem rozbudowana przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, została ostatecznie włączona do Warszawy przez Sejm Wielki w 1791 roku[1].

Szlak jest położony między dwoma warszawskimi mostami – od Gdańskiego do Grota-Roweckiego – wzdłuż praskiego brzegu Wisły. Na tym odcinku koryto rzeki wypełniają ławice kamienne utworzone z głazów narzutowych. Ich średnica dochodzi do 10 m. Na tych ławicach kamiennych osadza się piasek tworząc łachy i wyspy, które stanowią miejsce wypoczynku, lęgu i żerowania warszawskich ptaków wodnych[2]. Dlatego jest to obszar chronionego krajobrazu i specjalnej ochrony ptaków Natura 2000.

Właśnie tutaj, wzdłuż Wisły, w otoczeniu wierzb i topoli, została utworzona ścieżka, która ma prawie 10 km długości, ponad metr szerokości i miękką, piaskową nawierzchnię. Początkowo miała służyć głównie biegaczom, ale upodobali ją sobie również spacerowicze, a przede wszystkim rowerzyści, o czym piszą na swoich blogach: np. benialooki, rytek, kotlarz, cyclingwarsaw, nazywając ją często „najpiękniejszą trasą rowerową Warszawy”.

Nam o Szlaku Golędzinowskim przypomniał z kolei portal wawalove.pl, według którego jest to „Duma” Pragi Północ. Zgadzamy się w 100%, tym bardziej, że to nie tylko idealne miejsce na wycieczki, ale również unikalny wielkomiejski element na skalę światową. W żadnej innej metropolii nie zachował się tak naturalny, dziki brzeg rzeki jak tutaj. Na pewno już nie zapomnimy o tym miejscu, uciekając z miasta w kolejny upalny weekend!

Więcej o wspomnianej Mapie Dumy i Wstydu już wkrótce na naszym blogu.

 

 

[1] http://www.polskiekrajobrazy.pl/Galerie/258:Warszawa_i_okolice/99111:Warszawa._Szlak_Goledzinowski..html

[2] http://wawalove.pl/Mapa-Dumy-i-Wstydu-Praga-Polnoc-a15160

Zobacz również

blog comments powered by Disqus