4-10

Najdłuższy blok na Pradze, czyli co warto wiedzieć o „Jamniku”

Gdańsk ma swój Falowiec, Wrocław Mrówkowiec, a Praga Północ Jamnika, Deskę, Mrówkowca lub Tasiemca – bo takich właśnie określeń doczekał się długi na ponad pół kilometra blok na Szmulkach przy ul. Kijowskiej 11. Ma dokładnie 508 metrów długości, 43 klatki schodowe i mieszka w nim 1200 mieszkańców. Dlaczego właśnie w tym miejscu powstał rekordowo długi blok?

Blok wzniesiono na początku lat 70. XX wieku. Powstawał przez trzy lata, od 1971 do 1973 roku. Składa się z 7 kondygnacji (w tym dwóch podziemnych), ma 430 mieszkań w 43 klatkach schodowych oraz 132 garaże. Wzdłuż bloku biegnie ciąg galeryjek sklepowych. Autorem projektu budynku jest architekt Jan Kalinowski.

Warto dodać, że gdy w 1972 r. oddano budynek do użytku, został on uznany za szczyt nowoczesności i kolejne wcielenie idei budownictwa społecznego. Znalazły się tutaj mieszkania z oknami na dwie strony, pralnie, suszarnie, a nawet wentylatory w garażach, które włączały się automatycznie przy wysokim stężeniu spalin. Budynek od samego początku budził również zachwyt dziennikarzy. Mimo że stoi równolegle do ruchliwej ulicy i stacji kolejowej.

Skąd pomysł na powstanie tak długiego bloku? Lokalizacja blisko Dworca Wschodniego nie była przypadkowa, ponieważ Jamnik początkowo miał służyć jako zasłona. Po drugiej stronie budynku znajdowały się bowiem niezbyt reprezentatywne stare i wręcz rozpadające się budynki na Szmulkach. Jamnik miał je zakryć, tak aby turyści przyjeżdżający na Dworzec Wschodni ich nie widzieli. Z czasem zastąpiły je nowe bloki, a o pierwotnym celu budowy zapomniano.

 

Zobacz również

blog comments powered by Disqus