pdt_praga

Nieznana historia Pragi Północ – ul. Jagiellońska 15

Mieszczący się przy ul. Jagiellońskiej 15 siedmiopiętrowy budynek może być sporym zaskoczeniem dla spacerujących po Pradze. Za elewacją w kolorach tęczy kryje się bowiem siedziba Urzędu Skarbowego. Zbudowany w latach 1950-1952 obiekt, według proj. Juliusza Dumnickiego i Wiktora Espehana, pierwotnie był Powszechnym Domem Towarowym, który razem z pobliskim Kinem Praha miał stać się początkiem centrum nowoczesnej Pragi.

Dom Towarowy na Pradze został otwarty 7 listopada 1952 roku. Był to nowoczesny budynek, o szkieletowej konstrukcji i ogromnych oknach. W środku znajdowały się unikalne kręcone schody. Praski PTD słynął również z realizacji ciekawych akcji reklamowych. To właśnie na Pradze powstał jeden z pierwszych warszawskich murali reklamowych z okresu PRL. Na rogu ulic Ząbkowskiej i Targowej pojawiło się hasło „Najlepiej kupisz – kupisz najlepiej w PDT Praga”. Warto dodać, że tylko w okresie świątecznym sprzedaż w PDT Praga wynosiła tyle, ile mieści 60 wagonów towarowych. Kosz inwestycji wyniósł 12 mln zł.

PeDeT nowy wizerunek zyskał w latach 90., kiedy przebudowano go na biurowiec Rainbow Centrum. Od października 2005 roku swoją siedzibę ma tu Urząd Skarbowy Warszawa Praga oraz Drugi Urząd Skarbowy Warszawa Śródmieście.

 

Zobacz również

blog comments powered by Disqus