medium-2899

Noc Muzeów 2018 już w ten weekend!

Noc Muzeów – największa i jednocześnie najlepiej rozpoznawalna impreza kulturalna w stolicy cieszy się niesłabnącą popularnością od 2004 roku. Z okazji 15. edycji warto przypomnieć, że w pierwszej wzięło udział zaledwie 11 placówek. Aż trudno uwierzyć, że w ciągu tych wszystkich lat ich liczba wzrosła do ponad 240 instytucji, osiągnąjąc frekwencję na poziomie 300 000 odwiedzających.

Noc Muzeów jest imprezą ogólnoeuropejską, jednak w Polsce – inaczej niż w pozostałych krajach Europy – biorą w niej udział nie tylko placówki związane z kulturą. Niemniej to właśnie do muzeów ustawiają się największe kolejki. Noc Muzeów ma w sobie lekkość – przez wzgląd na swoją specyfikę odbywa się w pewnej szczególnej i niepowtarzalnej atmosferze. W nocy z 19 na 20 maja zachęcamy wszystkich do nocnych wędrówek i ciekawych odkryć.

Co ciekawego czeka na nas na Pradze Północ? Przybliżamy kilka wybranych atrakcji. Pełny program Nocy Muzeów można znaleźć na stronie internetowej, pod adresem http://www.um.warszawa.pl/nocmuzeow/files/NocMuzeow-program2018.pdf

Centrum Kreatywności Targowa

Kolejna odsłona Przerób-My – festiwalu rzemiosła, rękodzieła oraz upcyklingu, który gromadzi rzemieślników, designerów, rękodzielników tworzących unikatowe przedmioty oraz wystawców tworzących w oparciu o ideę upcyklingu. Podstawą formuły Przeróbmy-My jest prezentowanie klientom na żywo procesu twórczego, zainteresowanie ich powstawaniem rękodzieła. Do dyspozycji uczestników będą strefy: ekspercka, warsztatowa, kiermaszu.

Galeria Stalowa

Goście zobaczą filmy poświęcone młodym polskim artystom blisko współpracującym z galerią. Projekcja będzie dotyczyła twórczości Julity Malinowskiej, Iwony Cur, Piotra Jędruszczaka i innych. Prezentowane filmy będzie można oglądać przez cały wieczór, aż do północy.

Muzeum Warszawskiej Pragi

Piwnice przy Targowej 50/52 wypełnią się tysiącami karaczanów. Spokojnie – owady będą w zagrodzie, choć na wyciągnięcie ręki! Opowiedzą o nich wolontariusze Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego, które obchodzi w tym roku 90. urodziny, a w Muzeum Warszawskiej Pragi można oglądać poświęconą mu wystawę. Co jeszcze? Praga i jej mieszkańcy będą motywem przewodnim występu-niespodzianki, który przygotuje Konrad „Kony” Czarkowski, dyrektor Praskiego Teatru Lalek. Przygotowano również specjalny plenerowy występ artystów z Muzeum Tańca (trzy razy w ciągu nocy)

Warszawskie Muzeum Tańca

W spektaklu plenerowym weźmie udział pięciu wykonawców, którzy jednocześnie przedstawiać będą małe formy sceniczne. Powtórzą je dwa razy w ciągu nocy. Tegoroczny program będzie kontynuacją programu z 2017 r., rozwiniętą i wzbogaconą o nowe etiudy i wykonawców.

Galeria Sztuki Po Prawej Stronie Wisły

W roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości galeria pokaże wystawę czarno- -białych fotografii będących zapisem działań, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce i przywróciły nadzieję, wiarę i wolność. Na wystawę wprowadzi widza rzeźba z cyklu Ze sobą Olgi Cygan. Jest to postać rozdzielona przestrzenią wystarczającą do przejścia przez nią, wykonana z plastycznego, silikonowego materiału. Lekkość materii obiektu wymaga zatrzymania i skłania do skierowania się ku widocznym stąd fotografiom. Podczas wystawy będzie emitowany film z udziałem autora zdjęć. Mark Carrot wyjaśni filozofię powstawania historii zapisanej w formie fotografii – symboli.

 

 

 

Zobacz również

blog comments powered by Disqus