nmwww-01

Noc Muzeów na Pradze

W sobotę 14 maja Warszawa nie śpi, Warszawa zwiedza. Także tu u nas na prawym brzegu czeka na Was moc atrakcji. Będą wystawy, pokazy filmowe, spotkania. Każdy wybierze coś dla siebie.

Atelier Klitka – WYSTAWA
ul. Ząbkowska 12
16:00 – 1:00
Przekrój dorobku fotograficznego Julity Delbar. Akty i portrety.

Fundacja Zmiana – SPOTKANIE, POKAZ
Praska Biblioteka Sąsiedzka, ul. Targowa 63
19:00 – 0:00
Pretekstem zorganizowania spotkania jest książka i historie jej dotyczące. Goście poznają metafizykę bramy, historię miejsca, w którym znajduje się Biblioteka, posłuchają nagrań rozgłośni Polskiego Radia, które miało swoją pierwszą powojenną siedzibę właśnie w podwórku, gdzie działa dziś Fundacja Zmiana, oraz obejrzą wystawę zakładek do książek.
21:00 Pokaz filmowy

Galeria 81 Stopni – WYSTAWA
ul. Kłopotowskiego 38 lok.5
19:00 – 0:00
Wystawa Salon Praski: sitodruk
Prezentacja wybranych artystów grafików sitodrukarzy, prężnie działających indywidualnie lub w kooperatywach. Pragniemy pokazać, jak wiele różnych tematów i zagadnień podejmują współcześni twórcy w technice serigrafii, oczywiście każdy w swojej indywidualnej i niepowtarzalnej stylistyce. Salon Praski to spotkanie artystów, projektantów, ilustratorów i pretekst do dyskusji, wymiany zdań na tematy aktualne, na tematy nas interesujące.

Galeria Autorska BLOK – WYSTAWA
ul. Inżynierska 3, lok. 10, V piętro
20:00 – 1:00
Prezentacja postaw twórczych dwóch artystów: Sylwii Caban i Waldemara Mazurka Na wystawę prac Sylwii Caban składają się rzeźby i obrazy będące fragmentem realizacji Inkluzje – obiekty pominięte. Inkluzje w kontekście tej realizacji są odniesieniem do obiektów i zjawisk niezauważanych lub postrzeganych jako ciała obce w przestrzeni miejskiej. Kanwą wypowiedzi twórczej są przedmioty „nieistotne”, często naznaczone swoistą „nieestetyką”, stanowiące niejako formę reliktu. To recykling pamięci rzeczy pominiętych. Wystawa Waldemara Mazurka prezentuje prace w brązie, ceramice i kamieniu. Jest to rzeźbiarska opowieść o formie ludzkiej, zamkniętej w twardej materii, komentarz do naszej zwyczajności, cielesności i jednocześnie działanie zatrzymujące przemijanie człowieka w jednym określonym momencie.

Galeria Fortunabox – WYSTAWA
Ul. Stalowa 69
19:00 – 0:00
Wernisaż wystawy Reunion Wystawa składa się z portretów osób, które odwiedziły Galerię Portretu Katarzyny Fortuny przy ul. Walecznych 12 podczas Nocy Muzeów w roku 2010. Po zmroku odbędzie się sesja zdjęciowa dla wszystkich chętnych, tym razem na tle ściany bocznej budynku przy ul. Stalowej 69, czyli budynku, w którym znajduje się Galeria Fortunabox. Organizator zaprasza serdecznie, szczególnie mile widziane są osoby, które pozowały do zdjęć w 2010 r., a także osoby ze zwierzętami. Chętni mogą otrzymać jedno zdjęcie drogą e-mailową.
19:00 Początek wernisażu
21:00 Początek zdjęć

Galeria Po Prawej Stronie Wisły – WYSTAWA
Ul. Konopacka 15/1A
19:00 – 1:00
Antarktika – wystawa multimedialna Wojciecha Walkiewicza P R O G R A M : — Wystawa zdjęć Wojciecha Walkiewicza wykonanych na przełomie roku 2014 i 2015 w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego, położonej nad Zatoką Admiralicji, na Wyspie Króla Jerzego w Archipelagu Szetlandów Południowych w Antarktyce — Pokaz rejestracji wideo (timelapse 4k i zdjęcia podwodne) — 21.00 Spotkanie z autorem oraz zaproszonymi gośćmi, którzy opowiedzą o pracy w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego Tło muzyczne wydarzenia stanowić będą utwory skomponowane specjalnie na tę okazję, autorstwa Grzegorza Degejdy i Solfera

Galeria Stalowa – SPOTKANIE, POKAZ
Ul. Stalowa 26
19:00 – 0:00
P R O G R A M : — Wernisaż wystawy Maski Jerzego Kosińskiego oraz fotografii Czesława Czaplińskiego
19:00 – 21:00 Spotkanie z Czesławem Czaplińskim, poświęcone niezwykłemu pisarzowi – Jerzemu Kosińskiemu Kim był jeden z największych mistyfikatorów XX w. – jak nieraz nazywają Jerzego Kosińskiego? Przede wszystkim pisarzem, którego książki dziś, 25 lat po śmierci autora, z podobnym dreszczem emocji czytają młodzi ludzie w kilkudziesięciu krajach. Jego powieści przetłumaczono na ponad 30 języków, wydano w nakładzie ponad 70 mln egzemplarzy i ciągle się wznawia.
21:00 – 22:30 Performance malarski Struktury przetransformowane Piotra Pasiewicza

Garaże Galeria Projektantów – WYSTAWA
ul. Targowa 84
19:00 – 23:00
Studio – wystawa malarstwa Stefana Parucha W wydarzeniu wezmą udział Stefan Paruch i organizator Grażyna Bieganik.

Muzeum Drukarstwa Warszawskiego – WYSTAWA, SPOTKANIE
ul. Ząbkowska 23/25 (siedziba tymczasowa) Oddział Muzeum Warszawy
19:00 – 1:00
Muzeum Drukarstwa w tym roku obchodzić będzie 35. urodziny. Organizator zaprasza na spotkanie, podczas którego goście będą mogli zrobić własne druki z linorytu i składu czcionkowego. W ruch wprawiona zostanie także zabytkowa maszyna korektorska. — od 10.00 Bezpłatne zwiedzanie wystawy stałej muzeum

Muzeum Warszawskiej Pragi – WYSTAWA, ATRAKCJE
ul. Targowa 50/52 Oddział Muzeum Warszawy
19:00 – 1:00
Prawobrzeżni. Biografie niecodzienne – finisaż wstawy Huczne zamknięcie wystawy o ludziach, których życie w różnorodny sposób splotło się z prawobrzeżnymi dzielnicami miasta. W programie muzyka na dziedzińcu, animacje dla dzieci, konkursy z nagrodami, pokazy filmowe, praskie przysmaki, spotkania i warsztaty.
od 10:00 Bezpłatne zwiedzanie wystawy stałej muzeum
19:00 – 1:00 Nocne zniżki 10 proc. w sklepie muzealnym

Światowa Akademia Sztuki Pracownia Twórcza – WYSTAWA, DZIAŁANIA TWÓRCZE
ul. Brzeska 6 lok. 21 i 26A
18:00 – 22:00
— Narodziny, miłość… – wystawa Pokaz 20 obrazów, które zostały namalowane przez właściciela galerii, prof. Eugeniusza „Geno” Małkowskiego, podczas dwóch sobotnich sesji w paryskiej galerii, w trakcie jego wystawy indywidualnej
— Warszawa maluje – akcja Chętni do udziału (po roku przerwy) w akcji dostaną pędzle oraz farby i będą mieli okazję zostawić swój ślad na murze. Ten dosyć niezwykły obraz (jeszcze nieukończony) wpisuje się w modny ostatnimi czasy street art i jest kontynuacją akcji prof. Małkowskiego Wspólne malowanie, które miały miejsce w latach 90. w Paryżu. Każdy uczestnik malowania fasady weźmie udział w niezwykłej próbie, która będzie wstępem do nowych rozwiązań artystycznych o ogromnej skali.

Przestrzeń Wieloplastyczna – POKAZY, SPOTKANIA
ul. Kłopotowskiego 38, lok. 6
19:00 – 1:00
P R O G R A M : — Projekcje filmów i pokaz EBRU, czyli malarstwa na wodzie — Otwarte pracownie — Spotkania z artystami: Magdą Dreścik, Adrianem Lewandowskim, Martą Puchłowską, Iwoną Teodorczuk-Możdżyńską

Więcej informacji na: http://www.um.warszawa.pl/nocmuzeow/
Program wydarzeń do pobrania: http://www.um.warszawa.pl/nocmuzeow/files/2016Noc-Muzeow.pdf

Zobacz również

blog comments powered by Disqus