35298595_2111449898883152_5793845276678553600_n

OTWARTA ZĄBKOWSKA startuje już w ten weekend!

OTWARTA ZĄBKOWSKA to jedno z najciekawszych wydarzeń w stolicy – interdyscyplinarne, angażujące rozmaite dziedziny sztuki: literaturę, muzykę, film, sztuki plastyczne i wizualne, teatr i kulinaria. Uzupełnione o różnorodne i wpisane w lokalny charakter warsztaty edukacyjne, artystyczne i hobbystyczne, happeningi i akcje w przestrzeni jedynej takiej ulicy w Warszawie. W roku działania potrwają od 30 czerwca do 2 września.

OTWARTA ZĄBKOWSKA to formuła działań artystycznych, która wynika z potrzeby zamanifestowania przez praskie środowiska twórcze swojej obecności, przypomnienia, że rewitalizacja Pragi zaczęła się od ich pojawienia się blisko dwadzieścia lat temu. Zamknięta dla ruchu samochodów ulica Ząbkowska co roku staje się deptakiem i sceną, a sąsiadujące z nią podwórka, placyki i zaułki – kinem, teatrem, pracownią, klubem poetyckim, miejscem zabawy, ale przede wszystkim spotkań.W czasie wakacji ulica staje się miejscem społecznościowym znoszącym podział na estradę i widownię, gospodarzy i gości.

W 2018 roku ul. Ząbkowska będzie wyłączona z tranzytowego ruchu samochodów przez całe wakacje (od 30 czerwca do 2 września). W tym okresie swoje działania na Ząbkowskiej prowadzić będzie Teatr Powszechny, który swój program Festiwalu zaprezentuje w weekendy 7-8 lipca, 21-22 lipca, 4-5 sierpnia, od 23 sierpnia do 2 września. W pozostałe dnie na ulicy prowadzone będą działania artystyczne, rekreacyjne i sportowe. Fundacja Skwer Sportów Miejskich wraz z pracownią architektoniczną WXCA na zlecenie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy opracowują projekt zagospodarowania ulicy, który odpowie na potrzeby mieszkańców ustalone podczas ubiegłorocznego festiwalu Otwarta Ząbkowska.

Zagospodarowanie ul. Ząbkowskiej będzie też okazją do wprowadzenia wielu form aktywności rekreacyjnej dla wszystkich pokoleń, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców określonymi w trakcie ubiegłorocznego festiwalu. W weekendy będą odbywały się animacje prowadzone przez stowarzyszenia i organizacje sportowe działające na Pradze, a w trakcie tygodnia cała infrastruktura będzie bezpłatnie dostępna dla wszystkich mieszkańców. Wakacyjna realizacja przy ul. Ząbkowskiej będzie zapowiedzią zmian na wielu ulicach Pragi, których przebudowa jest planowana w ramach programu rewitalizacji prowadzonego przez Urząd Miasta.

Program i informacje o inicjatywach można znaleźć na oficjalnej stronie projektu, po adresem: http://otwartazabkowska.pl

 

 

 

 

 

Zobacz również

blog comments powered by Disqus