fot Artur Zwierzchowski 4

Plac Konesera oficjalnie otwarty!

W samym sercu Starej Pragi, na zrewitalizowanym terenie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek znajduje się Centrum Praskie Koneser – tętniący życiem kwartał miejski, przywrócony stolicy. Sercem postindustrialnej przestrzeni jest ogólnodostępny plac Konesera, który został uroczyście oddany miastu i mieszkańcom Warszawy w sobotę, 29 września 2018 roku, podczas pierwszego Warszawskiego Festiwalu Konesera.

Historia miejsca jest dość zawiła. Spółka BBI Development sfinalizowała zakup nieruchomości dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek w 2007 roku. Założenia urbanistyczne i funkcjonalne oraz projekt architektoniczny dzisiejszego Konesera powstały w należącej do BBI Development SA renomowanej pracowni Juvenes – Projekt, kierowanej przez Krzysztofa Tyszkiewicza. W 2014 roku Grupa Liebrecht & wooD nabyła większościowy pakiet udziałów w komercyjnej części Konesera. Grupa Liebrecht & wooD, przyłączywszy się do projektu, kierowała procesem deweloperskim i odpowiadała za najem części komercyjnej projektu, a obecnie zarządza częścią komercyjną Konesera. Część mieszkaniowa pozostała samodzielną inwestycją spółki BBI Development.

Podczas pierwszego Warszawskiego Festiwalu Konesera został symbolicznie przypieczętowany powrót Centrum Praskiego Koneser na mapę stolicy. Festiwal rozpoczął się od uroczystego oddania miastu placu Konesera, nowej przestrzeni publicznej, na której będą się odbywały m.in koncerty, wystawy, spektakle i inne wydarzenia kulturalne. Wśród tegorocznych gwiazd muzycznych byli: Hańba, Pablopavo i Ludziki, Krzysztof Zalewski, Jazz Band Młynarski-Masecki, Kapela ze Wsi Warszawa, Warszawskie Combo Taneczne, Michał Fogg oraz Wojtek Mazolewski w projekcie Chaos pełen idei (z Anią Rusowicz, Johnem Porterem i Misią Furtak). Spektakle dali Klub Komediowy, Pożar w Burdelu i Komuna Warszawa. W czasie festiwalowego weekendu Centrum Praskie Koneser odwiedziło 55 tysięcy ludzi.

A jak otwarcie Placu Konesera podsumowali właściciele kompleksu?

Łatwo jest wierzyć w projekty, w które wierzą wszyscy. Znacznie trudniej wykraczać poza  utarte schematy i wyobrażenia i dostrzec potencjał w miejscach, które nie cieszyły się wcześniej zainteresowaniem. Stara Praga i dawna Warszawska Wytwórnia Wódek od razu nas urzekły. Wiedzieliśmy, że imponujący projekt rewitalizacji będzie wyzwaniem, ale byliśmy przekonani, iż mamy szansę stworzyć coś absolutnie wyjątkowego. W wizję Konesera uwierzyli też nasi partnerzy biznesowi, inwestorzy i wielu najemców. To dzięki Wam wszystkim możemy dzisiaj świętować sukces Konesera, projektu niepowtarzalnego i niemającego sobie równych” – skomentował Marc Lebbe, Dyrektor Zarządzający Grupy Liebrecht & wooD.

Rewitalizacja Centrum Praskiego Koneser odbyła się z pełnym poszanowaniem tradycji i  tożsamości historycznej tego kwartału miasta, któremu nadaliśmy nową formę i blask. Szczególne podziękowania należą się władzom Warszawy, Dzielnicy i Rady Dzielnicy Praga Północ, które wspierały realizację Konesera. Stolica potrzebowała takich projektów – wnoszących wartość dodaną w postaci niebanalnej architektury czy wyjątkowej atmosfery. Europejskie dzielnice często kojarzą się nam z jednym konkretnym miejscem – swoistą wizytówką. Wierzymy, że taką wizytówką Starej Pragi już jest Koneser. Jesteśmy dumni z wyników naszej wieloletniej pracy” – dodał Michał Skotnicki, Prezes Zarządu spółki BBI Development.

Jak było? Zobaczcie sami!

 

 

 

 

Zobacz również

blog comments powered by Disqus