Kapelusznictwo_03

Pracownia Cieszkowski – krótka historia najstarszego zakładu rzemieślniczego w Warszawie

Małe zakłady rzemieślnicze, z których jeszcze do niedawna słynęła przede wszystkim warszawska Praga powoli znikają z mapy stolicy. W dobie rosnącej popularności artykułów produkowanych masowo i w niskiej cenie, przedmioty wykonywane od pokoleń przez mistrzów rzemiosła nabierają coraz częściej wartości wyłącznie kolekcjonerskiej. Próżno współcześnie szukać osób, które decydują się na uszycie płaszcza, torebki czy obuwia. Jedną z nielicznych firm rodzinnych, które nadal utrzymują się na rynku jest pracownia czapek i kapeluszy Cieszkowski, przy ul. Targowej. Założony w 1864 r. przez Stefana Cieszkowskiego zakład do dziś działa pod czujnym okiem jego prawnuczki Aliny.

Nakrycia głowy w XIX wieku obowiązkowo nasili panowie młodzi i nieco starsi. W końcu ubiegłego stulecia największą popularnością cieszyły się meloniki, cylindry, czapki studenckie czy kolarki. Zakład Cieszkowski, który oferował swoim klientom najmodniejsze wówczas produkty, w swojej historii kilka razy zmieniał lokalizację. Początkowo mieścił się przy Nowym Swiecie, następnie na ulicy Marszałkowskiej. W czasie wojny gmach firmy został niemal doszczętnie spalony, a pracownia została odbudowana w ocalałej bramie, gdzie funkcjonowała do 1950 roku. W latach 70. przeniosła się na Pragę. Najpierw na ul. Targową 67, następnie na chwilę na ul. Ząbkowską, by finalnie znaleźć swoja siedzibę przy ul. Targowej 18. To tutaj, do dzisiaj oferowane są różnorodne nakrycia głowy – od beretów i maciejówek, po czapki zimowe, kaszkiety i kapelusze. Warto dodać, że wśród klientów pracowni byli, m.in. Eugeniusz Bodo, Bolesław Mierzejewski, Władysław Szczawiński, Józef Redo, Mieczysław Fogg, Adolf Dymsza czy Ludwik Sempoliński. 

Od 150 lat pracownia zachwyca przede wszystkim poziomem obsługi, która z zupełnie niedzisiejszym sznytem potrafi dobrać czapkę lub kapelusz do każdej głowy. W końcu „u nas jakość to tradycja”, jak głosi dumnie hasło reklamowe zakładu.

Zobacz również

blog comments powered by Disqus