17240016_10155818251564298_1447510695917085981_o

Praga rzemieślnikami stoi!

Jak uratować pamięć o zanikających powoli zawodach? Co współcześnie robią rzemieślnicy? I czy możemy się od nich czegoś nauczyć? Pytania te są szczególnie aktualne na Pradze, gdzie rzemieślnicy stanowią część dziedzictwa kulturowego. Niewielkie zakłady rozsiane na terenie całej dzielnicy są nieodłącznym elementem krajobrazu i wspomnieniem czasów, gdy naprawa sprzętu, czy zakup ubrania wiązały się z konkretnym człowiekiem, spotkanie z nim, chwilą rozmowy, tradycją.

 

Na szczęście wiele organizacji nadal dba o zachowanie w pamięci tej części historii. W końcu to Praga może pochwalić się wyjątkowo dużą liczbą rzemieślników. Nieprzypadkowo więc była to druga na mapie Warszawy dzielnica, dla której stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, we współpracy z Muzeum Warszawskiej Pragi, stworzyło wyjątkową mapę „Do rzemieślnika na Pragę”. Publikacja dostępna jest w Muzeum, została również wydana w wersji kieszonkowej. Dzięki mapie można w prosty sposób odnaleźć konkretny zakład i dowiedzieć się więcej na jego temat. Twórcy, w czasie pracy nad przewodnikiem odwiedzili ponad 60 zakładów rzemieślniczych. Wiele z nich działa nieprzerwanie od kilku dekad, a niektóre zachwycają swoją ofertą. To właśnie na Pradze możemy nada naprawić futro czy szlifować noże.

Muzeum Warszawskiej Pragi to kolejna instytucja, która mocno angażuje się ratowanie kultury rzemieślniczej. To właśnie tam organizowane są cykliczne spotkanie przybliżające mieszkańcom Warszawy specyfikę pracy małych zakładów. Najbliższe tego typu wydarzenie, zaplanowane na 25 maja, poświęcone jest Pawilonowi Targowa 12, działającemu od 1947 roku. To wyjątkowe miejsce skupiające pracowanie ślusarskie, grawerskie, tapicerskie, kamieniarskie i stolarskie w tym roku kończy swoją historię. Spotkanie to okazja, by dowiedzieć się więcej o historii samego miejsca i zrozumieć funkcjonowanie takich skupisk. Muzeum prowadzi też program „Projektowanie oparte na rzemiośle”, w ramach którego młodzi designerzy współpracują z doświadczonymi mistrzami.

Czy warto się wybrać? Naszym zdaniem, zdecydowanie warto!

Zobacz również

blog comments powered by Disqus