fot-Maciej-Kruger160523_1MK2944

„Rewitalizacja budynku Mennicy to dzieło spektakularne” – varsavianista Janusz Owsiany komentuje nominację dla Konesera do Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy

Centrum Praskie Koneser może pochwalić się tegoroczną nominacją do prestiżowej Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Już 9 listopada odbędzie się uroczysta Finałowa Gala, podczas której zostaną wyróżnione najciekawsze realizacje. Swoje nagrody przyznają również internauci, którzy mogą oddawać głosy jeszcze do 31 października. O nominacji dla budynku „Mennicy” opowiada Janusz Owsiany – znany varsavianista i prezes Stowarzyszenia Monopol Warszawski, który nie tylko mieszka, ale również pracuje w Koneserze.

Budynek „Mennicy” został właśnie nominowany do Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy, w kategorii „Najlepszy obiekt mieszkalny”. Jak ocenia Pan to wyróżnienie?

Rewitalizacja budynku „Mennicy” to dzieło spektakularne. Nadzór konserwatorski nad tym zabytkowym obiektem wymusił działania inwestora, których unikalność zasługuje na szczególne podkreślenie. Zamawianie stolarki okiennej w technologii XIX wiecznej – z wkomponowanymi energooszczędnymi szybami i okuciami wzorowanymi na zachowanych egzemplarzach – już samo to zwraca uwagę specjalistów. Na klatkach schodowych odwzorowano oryginalny kształt balustrady, trepów i wykorzystano zachowane płytki posadzki. Dodano indywidualnie zaprojektowany w klimacie „monopolowym” żyrandol oświetlający klatkę. W sumie powstały przestrzenie z klimatem i polotem. Prowadzę tu warsztaty dla konserwatorów i inwestorów „robiących„ w zabytkach. To chyba najlepsza rekomendacja.

„Mennica” ma swoja burzliwą historię. Jak z perspektywy varsavianisty ocenia Pan prace rewitalizacyjne przeprowadzone w budynku?

Prace realizowane w obiekcie dziewiętnastowiecznym – w założeniu pierwotnym prestiżowym, wielokrotnie przebudowywanym, który musiał realizować zupełnie różne funkcje w różnych latach, to wyzwanie dla konstruktorów (wymiana stropów, kanalizacja, wentylacja itp. i projektantów. Prace te można w praskich warunkach ocenić jako zrealizowane wzorcowo.

Czym, Pana zdaniem, „Mennica” może ująć jurorów konkursowych?

Zrealizowane dzieło rekonstrukcji uzyskało ludzki wymiar. Zachowano oryginalną cegłę we wnętrzach i w klatkach schodowych, zrealizowany ogród – wariacja na temat wałów Lubomirskiego  to daje nową jakość przestrzeni i pozwala przypomnieć oryginalne pomysły urbanistyczne budowniczych XIX-wiecznych fabryk, którzy potrafili zadbać o funkcjonalność i prestiż budynków socjalno-administracyjnych rządowych fabryk.

Budynek „Mennicy” w Pana przypadku to nie tylko dom, ale również miejsce pracy. Co szczególnego charakteryzuje tę inwestycję, że zdecydował się Pan na jej wybór i połączenie dwóch funkcji w jednym budynku?

Decyzja o połączeniu dwóch funkcji została wymuszona formułą uzyskanego kredytu. W praktyce sprawdza sie to znakomicie , bo umożliwia codzienne śluzowanie aktywności między pomieszczeniami.

Konkurs trwa! Zachęcamy do głosowania na budynek „Mennicy” za pośrednictwem strony internetowej http://www.um.warszawa.pl/nagrodaarchitektoniczna/

Zobacz również

blog comments powered by Disqus