rc3b3g-kijowskiej-i-targowej

Róg ulic Targowej i Kijowskiej – punkt z historią na mapie Pragi Północ

Jak daleko prażanie sięgają pamięcią, zawsze na tym narożniku zakąszało się i piło. W dawnych latach była to karczma furmanów, przyjeżdżających ze wsi na jarmarki, potem knajpa dorożkarzy i tragarzy z pobliskiego dworca. Kilka pokoleń mieszkańców Pragi i okolic spędziło tu lata swojego życia.
 
Podczas okupacji hitlerowskiej z narożnika Kijowskiej i Targowej nici powiązań spekulanckich, a przy nich także konspiracyjnych, rozwijały się aż po Mińsk Litewski, Kijów i Odessę. Kontakty te działały szybciej i sprawniej niż oficjalna sieć łączności władz okupacyjnych. Według lokalnych legend, przesyłka wręczona tutaj odpowiedniej osobie między jednym a drugim kieliszkiem i zagryziona śledziem z cebulką docierała do odbiorcy w Odessie po 36 godzinach, zanim jeszcze z opakowania wyparował zapach książki.

Jednak w tej części Pragi coraz trudniej o zakąskę. Na rogu Kijowskiej i Targowej runęła pod ciosami kilofów jedna z praskich świętości – szklana tablica z krótkim tekstem „Bar Zdrój – kat III”. Rozpadła 
pobliska sławna knajpka „U Władka Marynarza” na Brzeskiej może być w swym nowym wcieleniu odwiedzana przez wycieczki przedszkolaków.

Zobacz również

blog comments powered by Disqus