pre-fot-Maciej-Krüger-com150308_5MK6533

Spacer z okazji otwarcia II linii metra

8 marca miało miejsce wydarzenie bardzo ważne dla Warszawy, ale jeszcze ważniejsze dla warszawskiej Pragi. Tego dnia otwarto bowiem II linię metra. W przeciwieństwie do I linii w tym przypadku można powiedzieć, że to tak jakby Warszawa świętowała pojawienie się kolejnego mostu, bo własnie tym metro jest.

Zapowiadane od dawna otwarcie odbyło się już bez większej fety, zważywszy na to, że kilka miesięcy wcześniej mieszkańcy mogli zejść pod ziemię i wszystko sobie obejrzeć. Ale ponieważ dla Pragi było to wydarzenie wyjątkowe Koneser postanowił zabrać wszystkich pasjonatów Pragi na okolicznościowy spacer w towarzystwie dwóch varsavianistów i pasjonatów Pragi – Jarosława Zielińskiego i Janusza Owsianego.

Spacer zaczynał się oczywiście od nowej linii metra. To tu zgromadzeni zwiedzający mogli usłyszeć o początkach komunikacji na Pradze. O sąsiednim Dworcu Kolei Wiedeńskiej i tym trochę dalszym Terespolskim.

Poznaliśmy nie tak dobrze wszystkim znaną historię rosyjskiego wpływu na te okolice. Następnie skierowaliśmy się w kierunku Konesera, by w końcu trafić na ulicę Ząbkowską, gdzie krok po kroku poznawaliśmy historię zgromadzonych tu kamienic. Ząbkowska to wyjątkowe miejsce, gdzie praktycznie o każdym domu można opowiadać godzinami.

Wycieczka zakończyła się w pobliżu Bazaru Różyckiego i Muzeum Warszawskiej Pragi. Dla najbardziej dociekliwych spacerowiczów był konkurs. W nagrodę otrzymać można było pamiątkowe monety Konesera.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Zobacz również

blog comments powered by Disqus