Świętuję-na-Pradze_1920x1080px

Świętuję na Pradze – nowa wystawa Archiwum Historii Mówionej Muzeum Warszawskiej Pragi

Do 15 marca 2018 roku wszyscy odwiedzający Muzeum Warszawskiej Pragi mają szansę poznać najnowszy projekt „Świętuję na Pradze”. Wystawa to fragmenty z relacji historii mówionej Prażan, które tworzą obraz rodzinnych niedziel, spotkań w gronie sąsiadów, obchodów świąt państwowych i religijnych.

W 2017 roku zespół Muzeum Warszawskiej Pragi badał, które święta są najbliższe Prażanom. W ten sposób udało sie odpowiedzieć na niezwykle ciekawe pytania. Czy mamy własne, lokalne, święta? Jak celebrujemy ważne chwile? Które ze świąt są dla nas szczególnie bliskie. Na pierwszy plan wysuwa się Boże Narodzenie, które wspominamy najchętniej i najcieplej.

Kuratorem wystawy jest Anna Mizikowska. Nagrania na potrzeby projektu prowadzili Matylda Kuczyńska, Julia Machnowska, Monika Wesołowska, Kamila Zacharuk i Błażej Culepa. W remach inicjatywy dostępne są lekcje muzealne, pt. „Słucham, żeby zobaczyć” i „Świętuję na Pradze”  oraz warsztat „Nagraj historię dla wnuka”.

Projekt badawczy „Świętuję na Pradze” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu: Kultura ludowa i tradycyjna.

Zobacz również

blog comments powered by Disqus