apteka-kolejowa

Targowa 70 – zabytkowy przykład wielofunkcyjnej architektury Pragi Północ

Dawniej to właśnie tu było centrum Warszawy. Jeśli chodzi o ruch pieszych, miejsce nadal utrzymało status najruchliwszego w stolicy. Mowa o Targowej 70 – czteropiętrowym zespole budynków w narożniku ulicy Targowej i Białostockiej.

Inwestycja powstała w latach 1922-1928 dla pracowników Ministerstwa Komunikacji i pracowników PKP. Autorem kompleksu jest Henryk Julian Gay, wnuk wybitnego architekta Jana Jakuba. Skąd pomysł na tego typu inwestycję? Władze kolejowe starały się związać swoich pracowników z miastem i uwolnić ich od konieczności uciążliwych dojazdów ze wsi. Tworzono więc całe miasteczka kolejowe, w których skład wchodziły mieszkania, lokale usługowe, sklepy, urzędy.

Henryk Julian Gay miał doświadczenie w tworzeniu dużych inwestycji. Zaprojektował między innymi hale targowe na placu Witkowskiego oraz gmach Biblioteki Krasińskich na Okólniku. Jego kompleks kolejowy mieści kilkaset lokali mieszkalnych i użytkowych. Zabudowania łączą cechy eklektyzmu i modernizmu, na uwagę zasługuje również pawilon w stylu dworkowym. Budynki charakteryzują wymyślne kartusze nad każdą parą drzwi wejściowych. Do tej pory zachowało się także wiele detali rzeźbiarskich nawiązujących o okresu barokowego oraz balustrady balkonów pochodzące z 1923 roku.

W 1987 roku kompleks został objęty ochrona konserwatorską. Budynek znacznie ucierpiał podczas budowy drugiej linii Metra w latach 2012-2013.

Zobacz również

blog comments powered by Disqus