z12983859Q

Tramwaj na Ząbkowskiej – skąd te tory?

Linia tramwajowa na ulicy Ząbkowskiej została wytyczona w 1919 r. Zlikwidowano ją niemal pół wieku później, pozostawiając pojedynczy tor dla pojazdów wyjeżdżających z zajezdni na Kawęczyńskiej. Aby zachować klimat dawnej Pragi, w czasie remontu nawierzchni w latach 2000-2001 postanowiono zostawić fragment bruku (sprowadzanego specjalnie ze Skandynawii) i znajdujący się w nim nieczynny już dawno tor.

Tramwaje po ulicy Ząbkowskiej jeździły przez ponad 80 lat. Tory pojawiły się tam w lutym 1919 roku, czyli zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Przez lata właśnie ulicą Ząbkowską do pętli przy Radzymińskiej kursowała – popularna wśród pasażerów – „piątka” (dziś tej linii już nie spotkamy na warszawskich torach). Pod koniec lat 90-tych skierowano tamtędy turystyczną linię T.

Tramwaje zniknęły z Ząbkowskiej w związku z jej generalnym remontem. W piątek 21 lipca 2000 roku członkowie Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej przez cały dzień jeździli po Ząbkowskiej słynną „parówką”, czyli tramwajem typu 13N, produkowanym w latach 60-tych dla Warszawy przez chorzowski Konstal. Wieczorem zaproszono warszawiaków na ostatnią przejażdżkę przez Ząbkowską.

Po rewitalizacji na początku lat dwutysięcznych ulica Ząbkowska dumnie pretenduje do miana praskiej starówki. I do dziś odnowiona, od strony Targowej do Brzeskiej intryguje zachowanym kawałkiem bruku i torem tramwajowym.

Zobacz również

blog comments powered by Disqus