transmandale_sipowicz

Bochenska Gallery: Wystawa Kamila Sipowicza – TRANSMANDALE

O Kamil Sipowiczu mówi się, że jest barwną postacią, ekscentrykiem, oryginalnym artystą. Jeszcze do 24 listopada w Bochenska Gallery, mieszczącej się w Centrum Praskie Koneser macie okazję oglądać jego wystawę „Transmandale”.

Fotografia pochodzi ze strony http://bochenskagallery.pl/

Wystawa budzi sporo kontrowersji, w opinii niektórych została uznana nawet za obsceniczną. Transmandale Kamila Sipowicza łączą sacrum i profanum. Przykładowo „Mandala skarlenia” to zestawienie pornograficznych zdjęć kobiet karlic i twarzy prawicowych kobiet – polityków m.in. Anny Fotygi, w centrum artysta umieścił oczy księdza Rydzyka. Natomiast „Mandala hermafrodyczna” to erotyczne zdjęcia transseksualistów, transwestytów i portretowych fotografii czołowych feministek m.in. Magdaleny Środy, Kazimiery Szczuki otoczonych robakami i roślinami.

Transmandale nawiązują do tybetańskiego aktu medytacyjnego, który jednak zamiast stanu relaksacji i wytchnienia, wnosi aurę lęku i niepokoju. W miejscu, gdzie mieli zjawiać się bogowie i przyrodzony ład natury, pojawiają się bożyszcza i boginki masowej pop-kultury. Jego współczesna mandala ocieka krwią, internetowym zgiełkiem i bełkotem celebrytów. W tym kontekście orientalna technika duchowego przemienienia jest już tylko kpiną i ironią. Tybetańskie koło, wyzwalający okręg, staje się więzieniem.

Wystawa to swoisty aktualny komentarz do otaczającej nas rzeczywistości społeczno-politycznej. Transmandale to śmietnik i diabelski kocioł, w którym ścierają się wszelkiego rodzaju dyskursy.

***

KAMIL SIPOWICZ – Historyk filozofii, dziennikarz, poeta, rzeźbiarz i malarz. Absolwent Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, później realizował studia doktoranckie w Niemczech. Doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii. Zajmuje się rzeźbieniem w drewnie i metalu, ceramiką, gobelinami, witrażami, grafiką komputerową, malarstwem (akryl i gwasz). Jest autorem cyklu obrazów „Arki Przymierza”, „Bogowie i Archetypy” i „Totemy”. Jego prace były wystawiane w Monachium, Berlinie Zachodnim, Krakowie i Warszawie.

Więcej:

http://www.facebook.com/Bochenska

Zobacz również

blog comments powered by Disqus