mala

Ulica Mała na Pradze – niezwykłe połączenie filmu i historii

Ulica Mała to niezwykle „klimatyczny” fragment Pragi Północ, który wielokrotnie mogliśmy podziwiać w produkcjach filmowych. Dlaczego? Ponieważ z racji zachowania niemal całej dawnej zabudowy, służyły za doskonały obraz przedwojennej Warszawy. Które to filmy i jaka jest historia ulicy? 

Ulica Mała została wytyczona w roku 1877 na gruntach przejętych od prywatnego właściciela, Ludwika Walusińskiego. Według umowy, nowo utworzona ulica miała pozostawać przez pewien czas jego własnością, pod warunkiem utrzymywania porządku i udostępnienia jej dla celów mieszkaniowych i komunikacyjnym wszystkim mieszkańcom. W procesie zabudowywania ulicy można wyróżnić różne fazy, każda z nich przyniosła inne realizacje. I tak od małomiasteczkowej architektury budowanej w latach 1880-1886, po neoklasycystyczne obficie dekorowane kamienice w przełomu wieków, aż do wczesnego modernizmu w stylistyce eklektyzmu i secesji w latach 1911-1913. Co ciekawe, na kamienicy nr 13 pod oknami parteru zachował się przedwojenny malowany szyld „SKLEP SPOŻYWCZY J. NOWICKI”. Od 2006 roku układ urbanistyczny i zespół budowlany ulicy zostały objęte ochroną konserwatorką.

A co z filmami?

To właśnie na Małej pojawiali się m.in. Adolf Dymsza handlujący żółwiami w ekranizacji książki Stefana „Wiecha” Wiecheckiego – „Cafe pod Minogą”, bohaterowie „Korczaka”, „Dziewcząt z Nowolipek”, słynnego „Pianisty” czy serialu „Kolumbowie”. W trakcie kręcenia zdjęć do tej ostatniej produkcji pirotechnicy tak zaszaleli z odgłosami wybuchów i strzelaniny, że mieszkańcy do dzisiaj wspominają przerażenie ich zwierząt domowych.

 

 

Zobacz również

blog comments powered by Disqus