280604

Unikatowe praskie zabytki – Kamienica Róży Kwiatkowskiej

Praga Północ może poszczycić się mnóstwem efektownych kamienic. Wśród nich na uwagę zasługuje budynek na rogu ulic Ząbkowskiej i Brzeskiej. Kamienica Róży Kwiatkowskiej, bo to o nim mowa posiada to jeden z najstarszych murowanych budynków mieszkalnych na Pradze. Czym wyróżnia się to miejsce i dlaczego jest jednym z najciekawszych w całej Warszawie?

Kamienica Róży Kwiatkowskiej powstawała w latach 1886-1870 według projektu Antoniego Siekiery, w stylu neoklasycystycznym. Kamienica to piętrowy, murowany budynek, posiada częściowo użytkowane poddasze przykryte dwuspadowym dachem. Pod kątem rozwiązań architektonicznych kamienica posiada ogromne znaczenie historyczne i naukowe. Więźba dachowa i dekoracje zostały wykonane ręcznie prawie półtora wieku temu! Jest jedną z nielicznych konstrukcji tego typu, które przetrwały wojnę. Na uwagę zasługuje również unikatowa galeria wraz z balustradą tralkową od strony podwórza. Jest to rzadko spotykane rozwiązanie poza Warszawską Starówką, gdzie było stosowane w XVII i XVIII wieku. Konstrukcja kamienicy do dziś robi wrażenie i jest jedną z bardziej urokliwych na ulicy Ząbkowskiej. Od początku XX wieku do lat ’40 kamienica należała do rodziny Rozenbojm. Po wojnie została poddana tzw. „nacjonalizacji”.

W 2001 kamienica przeszła generalny remont, a w lipcu 2010 budynek został wpisany na listę zabytków ze względu na swoją unikatową architekturę.

Zobacz również

blog comments powered by Disqus