muzeum-chleba-jadowska

Warszawskie Muzeum Chleba – niewielkie miejsce pełne historii

Na Szmulkach, dokładnie przy ulicy Jadowskiej 2, mieści się jedno z oryginalniejszych i najmniejszych warszawskich muzeów –Muzeum Chleba, założone 2000 roku przez Mariana Pozorka – postać legendarną dla Pragi. Historia tego miejsca jak i jego twórcy są fascynujące. A wszystko po to, by ocalić rzemieślnicze dziedzictwo i pamiątki w dobie postępu technologicznego. 

Marian Pozorek był piekarzem od 1959. W 1984 r. założył swój zakład na Jadowskiej, a po latach postanowił utworzyć w nim muzeum, w którym udostępnił zwiedzającym zbierane przez siebie dawne maszyny piekarnicze, fotografie, dokumenty i wiele innych ciekawostek. Sam oprowadzał grupy gości, którzy pod jego nadzorem mogli sprawdzić się w wypiekaniu bułek i rogalików. Co ciekawe, pan Marian prowadził swoje zbiory ponad 50 lat! Jego najstarszym zabytkiem jest kwit z 1867 r. na sól piekarniczą opłacany w talarach.

Niestety, śmierć założyciela miejsca pozbawiła je niezwykle oddanego swojej pasji przewodnika. O zadowoleniu odwiedzających świadczą liczne podziękowania, które dekorują ściany muzeum. Muzeum jednak nadal działa i zaprasza wszystkich odwiedzających Pragę Północ.

 

Zobacz również

blog comments powered by Disqus