PIC_1-U-7420-1

Życie kulturalno-rozrywkowe na warszawskiej Pradze

Praga to dzielnica, której jako jedynej, udało się zachować niepowtarzalną, warszawską atmosferę. Przez lata trochę zapomniana, czasem traktowana niesprawiedliwie, aktualnie przeżywa swój renesans. Coraz lepsza komunikacja z lewą stroną miasta, powstające jak grzyby po deszczu restauracje, nowoczesne osiedla mieszkalne i odważne inwestycje takie jak rewitalizacja Konesera to dowody na rosnąca popularność Pragi. Coraz więcej mieszkańców Warszawy przekonuje się, że to właśnie tu warto mieszkać, żyć i bawić się. A jak wyglądało to kiedyś? Czy i jak Prażanie lubili się zrelaksować?

Zaraz po odzyskaniu niepodległości, urbanizacja Pragi pozostawiała wiele do życzenia. Warunki mieszkaniowe były tu marne, ale zrealizowanie szeregu nowych inwestycji przemysłowych spowodowało rozkwit życia kulturalno-rozrywkowego. Po wybudowaniu nowego mostu (1923–1933), Praga stała się bardziej dostępna dla lewej strony Warszawy. W 1928 r. otwarto przy ulicy Ratuszowej ogród zoologiczny, który w latach 30. XX wieku był jednym z największych w Europie. Założony przy lunaparku, znacznie wzbogacił atrakcyjność tego miejsca. Prażanie bardzo chętnie spędzali czas, przechadzając się po ogrodzie. Po zmroku park stawał się miejscem dyskretnych schadzek okolicznych panien i żołnierzy. Park Skaryszewski, zwany później (od 1929 r.) Parkiem im. Ignacego Paderewskiego, stał się dla mieszkańców Pragi kolejnym miejscem, w którym można było spędzić czas miło i przyjemnie, grając w tenisa, pływając łodzią po stawie lub goszcząc się w restauracji.

W porównaniu do dzielnic po lewej stronie miasta, Praga ucierpiała zdecydowanie mniej, dlatego też odrodzenie się tu życia kulturowego po 1945 r., trwało dość krótko. Mieszkańcy dzielnicy niemalże od razu odzyskali dworce, szkoły i połączenia komunikacyjne. W szybkim tempie została ona powrotnie połączona z resztą stolicy za pomocą odbudowanych mostów. Otwarto tutejsze biblioteki, kina, teatry i uruchomiono rozgłośnię radiową. Powstało nowe kino Praha, które stanowiło jedną z rozrywek powojennej Pragi. Prażanie byli jednymi z pierwszych mieszkańców zrujnowanej wojną Warszawy, którzy mogli ponownie cieszyć się życiem towarzyskim.

Obecnie, wystarczy tylko spojrzeć na tętniącą życiem ulicę Ząbkowską, by przekonać się, że historia lubi jednak zataczać koło, a warszawska Praga powoli staje się miejscem, w którym można przyjemnie spędzić czas.

Zobacz również

blog comments powered by Disqus